pic
pic

پندها و نکته ها

سوال خود را بپرسید
طلب علم از خداوند
در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ و ساعت ۱۳:۴۶

من این روز شریف معلم را که شما فضلا و سروران همه‌تان همین عنوان را بحمدالله حائز هستید تبریک عرض می‌کنم خدمت شما و یاد می‌کنیم از استاد بزرگ شهید علامه مطهری رضوان الله تعالی علیه و امیدواریم خداوند همه‌ی ما را موفق کند به این مرتبه به نحو واقعی و حقیقی برسیم که مرتبه‌ی معلم بودن است، علم را درک کنیم به علم برسیم، به حقیقت علم برسیم و بتوانیم آن حقیقت علم را برای دیگران بیان کنیم.

یکی از دعاهایی که انسان همیشه باید داشته باشد، ما در مسیر علمی‌مان باید یک چنین دعایی داشته باشیم؛ وقتی عرض می‌کنیم «ربّ زدنی علما» که شأن نزولش را هم حتماً استحضار دارید که هر آیه‌ای نازل می‌شده خدا به رسول خودش فرمود این دعا را بکن «ربّ زدنی علماً» چون هر چه راجع به یک آیه بیان شود باز هنوز نکته و مطالبی دارد. ما این دعا را باید سرلوحه خودمان قرار بدهیم، خدا علم را در درون ما قرار بدهد.

گاهی انسان ممکن است بگوید بعضی از این کتاب‌ها و مطالب ممکن است جعل باشد و همینطور هم هست خیلی از علومی که الآن اسمش علم است واقعش جعل است بعد از مدت‌ها معلوم می‌شود که این قاعده اشتباه بوده، بعد از مدتها در پزشکی معلوم می‌شود این قرص اشتباه بوده، این آزمایش اشتباه است، این عمل درست نیست، اینها معلوم می‌شود که جعل بوده و واقعاً علم نبوده، علم فساد بردار نیست، علم زوال‌بردار نیست، علم بطلان‌بردار نیست، حقیقت علم چنین چیزی است و ما باید این را از خدا بخواهیم و این نعمت بسیار بزرگی است که خدا به همه عنایت نمی‌کند، خدا به انسان علم بدهد، حالا در مسیر علم فقه، تفسیر، اصول و سایر علومی که هست آن گوهر و جوهر و اساس‌اش که این خصوصیات را دارد انسان را نورانی و احیا می‌کند زوال بردار و بطلان‌ بردار نیست و بطلان در آن راه ندارد و برای انسان تعالی می‌آورد، اینها از اوصاف علم است، خداوند این علم را انشاء‌الله نصیب همه‌ی ما بفرماید و این اوقاتی که داریم این وقتی که داریم صرف می‌کنیم انشاء الله مقبول خودش قرار بدهد و با برکت بفرماید انشاء الله.

واقعاً یکی از توفیقات این بحث‌های طلبگی درک رفقای خوب و قوی در مجلس بحث است و خداوند این لطف را به ما داشته که من از سال 60 که تدریس را شروع کردم فضلای خوبی الحمدلله توفیق داشتم در خدمتشان بودم الآن بعضی‌هایشان درس خارج می‌گویند و خیلی‌هایشان کفایه، مکاسب و رسائل و ... تدریس می‌کنند که این از عنایات خدا بوده و الآن هم در این مجلس بحث بحمدالله آقایان همه الحمدلله اهل بحث و دقّت هستند و این لطف خداست. من قبلاً گفتم استاد خوب را طلبه‌ی خوب تربیت می‌کند، اگر طلبه‌ی خوب در بحث او نباشد استاد قوی نمی‌شود و رشد نمی‌کند. بنابراین آقایان بر ما منّت دارند و ما این حق را از طرف آقایان بر خودمان می‌دانیم و انشاء الله امیدواریم بتوانیم انجام وظیفه داشته باشیم.

۶۴۹ بازدید