۲۰ بهمن ۱۳۹۴ و ۱۱:۲۶

 به مناسبت حادثه تاريخي و مهمي كه در انقلاب ما در دو سال گذشته اتفاق افتاد و آن حضور آگاهانه، حضور همراه با تدبير مردم عزيز كشور ما و آن راهپيمايي بسيار باشكوهي كه در 9 دي انجام دادند و واقعاً اثبات كردند كه مردم ما اگر ببينند در اين نظام افرادي بخواهند مقدّسات دين و نظام را خدشه‌دار كنند به موقع حضور پيدا مي‌كنند. از اين جهت واقعاً بايد خدا را شاكر باشيم كه در زماني قرار گرفتيم كه مردم عزيز ما يك چنين آگاهي فوق العاده دارند. شما شاهد بوديد كه در محرم سال 88 در روز عاشورا در تهران چه اتفاقي افتاد و چه قضايايي را به وجود آوردند؟

بعد هم بلافاصله در 9 دي مردم نسبت به آن اتفاق‌ها و قضايايي كه به وجود آمده بود جواب محكم و قاطعانه‌اي دادند. به همين جهت هم امروز يك تجمّع بزرگي انشاء الله برگزار مي‌شود كه حوزويان و عاشوراييان و آنهايي كه دلشان در گرو انقلاب و نظام و اسلام است بايد حضور پيدا كنند و به اين حضور اهميّت بدهند و بايد اين خاطره را زنده نگه داريم، 9 دي يكي از روزهاي بسيار سرنوشت‌ساز انقلاب ما شد ولو اينكه در انقلاب ما هر روز يك حادثه‌اي، يك حركت و جنبشي بوده است، واقعاً انقلاب ما تاريخ عجيبي شده!

الآن خود ما خيلي توجه نداريم كه چقدر حوادث و قضايا يكي پس از ديگري به وجود مي‌آيد و با چه تدبيرهايي و فوق همه‌ي اينها عنايت خداي تبارك و تعالي اين حوادث يكي پس از ديگري مي‌گذرد، اما بعد از صد سال كه تاريخ انقلاب ايران را بنويسند و آن را بررسي كنند مشخص مي‌شود، تاريخ اين مدّت انقلاب با تاريخ‌هاي گذشته قابل مقايسه نيست، تاريخ‌هاي گذشته‌ي ايران مشحون از ظلم و فساد و تعدّي و بطالت و ذلّت و بيچارگي است، حكومت‌هايي كه بودند مردمشان در نهايت ضعف و استضعاف بودند و حتي از جهت فكري بسيار بسيار ضعيف بودند ولي در اين دوراني كه ما داريم به سر مي‌بريم از نظر اينكه يك حكومتي وجود دارد كه بر مبناي اسلام تشكيل شده، بر مبناي ولايت اهل‌بيت و انديشه‌ي ائمه اطهار(ع) تشكيل شده ويژگي و امتياز خاص خود را دارد.

حوزه‌ها و مسئولين دنبال اين هستند كه آنچه را كه اسلام مي‌گويد بفهمند و پياده كنند، البته ممكن است گاهي اوقات هم يك اشتباهاتي بشود، يك جايي فكر كنند كه اسلام اين را مي‌گويد، يا يك جايي كه مي‌دانند اسلام چه مي‌گويد در مقام عمل اشتباه شود، اين يك امر طبيعي است، اما اساس نظام بر اينست كه واقعاً ما اسلام را هر چه بيشتر بفهميم و پياده كنيم، اين حكومت بسيار حكومت باارزشي است و اصلاً قابل مقايسه با حكومت‌هاي ديگران و حكومت‌هاي گذشته تاريخ ايران نيست و مردم هم اين را به خوبي فهميدند. مردم فهميده‌اند كه امروز آن جوهره‌ي اصلي كه در كشور و در نظام به وسيله امام بزرگوار و به وسيله خون‌هاي شهدا، تزريق شد جوهره اسلام است، مردم اين را خوب فهميدند! لذا و هر جا مردم ببينند يك حركتي، يك شعارهايي، يك موضع‌گيري‌هايي مقابل با اين جوهره‌ي اصلي نظام باشد و بخواهد اسلاميت نظام را كم‌رنگ و تضعيف كند، به ميدان مي‌آيند.

ما يادمان نرفته كه اساس پيروزي انقلاب ما از همان عاشوراي محرم 57 بود و آن راهپيمايي‌هاي گسترده‌اي كه واقع شد. ما ديديم كه در همين حادثه 88 و فتنه88 آمدند چه حركت‌هايي را انجام دادند كه قلوب عزاداران و متديّنين را جريحه‌دار كردند، افرادي با چه وضعي در خيابان‌هاي تهران ظاهر شدند و پارچه‌هاي عزاداري امام حسين(ع) را به استهزاء كشاندند! حالا ولو بعد يك عده‌اي خواستند بگويند كه اين چنين نبوده ولي واقعاً بود و همه هم ديديم كه اين اتفاق افتاد، اهانت‌هاي ديگري كه واقع شد.

علي ايّ حال روز نهم دي يكي از روزهاي سرنوشت‌ساز تاريخ انقلاب بود و باز ما عنايت خدا و حضور روشن و آگاهانه مردم و تأثير آن ايمان باطني مردم را ديديم و همه ديدند، ببينيد از جمله جلوه‌هايي كه ما تأثير ايمان و اعتقاد مردم را ديديم ايام دفاع مقدس بود، چطور مي‌شود يك انسان حاضر باشد يك فرزند يا چند فرزند او در راه خدا كشته شود، اين اعتقاد به شخص نبوده، اعتقاد به يك نفر مسئول نبوده بلكه اعتقاد به خدا و اسلام و آن ريشه‌هاي ديني بوده كه بحمدالله در مردم ما بسيار بسيار قوي است.

علي ايّ حال ما خاطره اين روز را بايد زنده نگه داريم و بدانيم كه هر چه اين حضور آگاهانه مردم بيشتر است مسئوليّت مسئولين ما بيشتر مي‌شود، مسئولين ما و همه‌ي ما بايد بدانيم اين حضور حماسي مردم، مسئوليت را مضاعف مي‌كند، جاي هر گونه عذر و بهانه براي قصور يا تقصير نسبت به مردم و خدمت به مردم و دين را مي‌بندد! يعني واقعاً مردم حجّت را بر همه تمام ‌كردند، اين خيلي مطلب مهمي است، مسئولين ما، روحانيت، آنهايي كه بالأخره امروز نقشي در اداره اين نظام دارند، حجّت براي آنها از ناحيه مردم تمام است، اگر سر سوزني بي‌توجهي كنند به امور مردم، اگر به فكر رشد و تعالي اين كشور نباشند، در همه جهات، در جهات معنوي، علمي، اقتصادي و ... اينها واقعاً مسئوليت بسيار سنگيني در پيشگاه خدا دارد، ما بايد قدر اين مردم را بدانيم، اين توده‌ي عظيم مردم كه ايمان اينها در روز نوزده دي اينطور تجلي كرد و اين افتخار را براي نظام ما رقم زد و واقعاً يكي از ايّامي كه شهدا و ارواح شهدا بسيار خوشنود شدند، روح امام رضوان الله تعالي عليه بسيار شاد شد، اين روز بود و اين حركتي كه مردم عزيز ما انجام دادند.

اميدواريم كه خداي تبارك و تعالي همانطوري كه تا به حال سايه عنايت و لطف و فضل خودش را بر اين انقلاب داشته، كماكان اين عنايت الهي مستمر باشد.

کلمات کلیدی :

انقلاب اسلامی 9 دی فتنه 88 تاریخ انقلاب اسلامی

۱,۶۳۰ بازدید