سوال خود را بپرسید

۲۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۹

1- در مورد علائم ظهور امام زمان(عج) يكي دجال است. آيا دجال يك انسان است؟ چون تقريبا بعضي از ويژگي هاي دجال را گوشي‌هاي موبايل دارد. مثلا يك صفحه دارد. دجال يك چشم دارد. مردم از او پيروي مي‌كنند و او سوار بر مردم مي‌شود، همانگونه كه مشاهده مي‌شود استفاده از گوشي موبايل فراگير شده و بعضا افراد نمي‌توانند بدون گوشي باشند و به عبارتي گوشي سوار بر مردم شده است. 2- تعداد ياران امام زمان(عج) 313 نفر است يا تعداد فرماندهان سپاه آن حضرت؟ يعني در زمان ظهور آقا تنها 313 نفر همراه ايشان هستند يا هريك از اين 313 نفر فرمانده سپاهي هستند و خودشان سرباز دارند؟

پاسخ :

1) «دجال» یکی از نشانه‌‌های ظهور امام(ع) است و قبل از ظهور امام زمان(ع) آشکار می‌‌شود و فتنه ای درعالم ایجاد می‌‌کند. بعد از آمدن دجال و فتنه انگیزی های او، امام زمان ظهور می‌‌کند.

در مورد دجّال احتمالات چند وجود دارد، از جمله اینکه:

الف) نام شخص معینی نیست، هر كسی كه با ادعاهای پوچ و با توسّل به حیله گری و نیرنگ در صدد فریب مردم باشد دجّال است. این كه در روایات از دجّال‏های فراوان سخن به میان آمده این احتمال را تقویت می‏كند.

ب) احتمال دیگر این است که دجال، كنایه از كفر جهانی و سیطره فرهنگ مادی باشد.

استكبار با ظاهری فریبنده مردم را به ویژه مسلمانان را می‏فریبد و با قدرت مادی، علمی و صنعتی كه دارد مردم را مرعوب می‏كند.
ج) احتمال سوم، نام شخصی معینی است که به دست امام زمان(عج) کشته می‌‌شود، مؤید این مطلب آن است که در روایات خصوصیات ظاهری دجال از چشم و صورت و جهات دیگر ذکر شده است.

در این رابطه می‌‌توانید به بحث تفسیر آیات معاد که در همین سایت موجود است مراجعه کنید که مفصل در مورد دجال بحث شده است.

2) از روایاتی که دراین زمینه وارد شده استفاده می‌‌شود که، در آستانه ظهور حضرت مهدی(عج)، 313 نفر از یاران او، در كنار كعبه به حضور او می‌آیند، امام مهدی (عج) در انتظار آنها به سر می‌برد، آنها نخستین انسان‌هایی هستند كه با امام عصر (عج) بیعت می‌كنند، در همان هنگام قیام حضرت مهدی (عج) شروع می‌شود و مرحله به مرحله به پیش می‌رود، و آن 313 نفر پرچمداران حضرت مهدی، و حاكمان نصب شده از طرف آن حضرت در سراسر روی زمین می‌باشند.

این 313 نفر با قلب های محکم و استوار هم چون آهن فولاد و با مهارت و امکانات بالا اطراف حضرت را می‌‌گیرند و از آن حضرت دفاع می‌‌کنند تا یاران حضرت به تدریج  زیاد می‌‌شود و این ها فرماندهان حضرت هستند که سایر یاران امام را  با راهنمائی امام فرماندهی می‌‌کنند.

کلمات کلیدی :

دجال نشانه های دجال تعداد یاران امام زمان علائم ظهور تعاریف مرتبط با دجال

۷,۹۳۸