یکی از ویژگی‌های خاص آیت الله مصباح، مقابله با التقاط و اسلام‌شناسی‌های ادعایی است

۱۴ دی ۱۳۹۹

۱۲:۰۳

۱,۸۵۲

خلاصه خبر :
بیانات حضرت آیت الله فاضل لنکرانی(دامت برکاته) پیرامون شخصیت حضرت آیت الله مصباح یزدی(ره)
آخرین رویداد ها

بسم الله الرّحمن الرّحيم
الحمدلله رب العالمين و صلى الله على سيدنا محمد و آله الطاهرين

این ایام برای حوزه مقدسه علمیه قم دو حادثه ناگوار اتفاق افتاد، یکی ارتحال مرحوم آیت الله یزدی و دوم ارتحال مرحوم آیت الله مصباح یزدی(رضوان الله تعالی علیهما). ضایعه ارتحال این دو شخصیت علمی و انقلابی حوزه علمیه را به رهبری معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم) و همه حوزویان تسلیت می‌‌گوییم.

آنچه که بر ما حوزویان لازم است بیشتر به آن توجه پیدا کنیم، علاوه بر ویژگی‌هایی که رهبری معظم انقلاب در پیام تسلیت خود بیان فرمودند، چند مطلب است؛

اولاً ایشان یکی از شخصیت‌های بارز علمی، از سرمایه‌ها، ذخایر و ارکان علمی حوزه علمیه قم بودند. این تعابیر کاملاً دقیق و صحیح است. اینکه یک طلبه‌ای وارد حوزه شود و با مجاهدت‌های علمی فراوان جزء ارکان علمی و صاحب کرسی تدریس در مباحث فلسفی، تفسیری، اخلاقی و آثار فراوان علمی گردد، چیزی نیست که ما بتوانیم ساده از کنار آن بگذریم، تا توفیق الهی شامل حال انسان نشود، کسی نمی‌تواند به این مرحله برسد. چقدر تلاش‌ها، مجاهدت‌ها، فداکاری‌ها لازم است که انسان بتواند به این مرتبه علمی برسد.

حضرت آقای مصباح(قدس سره) واقعاً مباحث فلسفی را بسیار متبحرانه و عالمانه دریافت کرده بود و درس‌های او پختگی خاصی در مباحث فلسفی به انسان ارائه می‌داد.

ما باید این جهت را واقعاً الگوی خود قرار بدهیم، حساب کنیم بالأخره در پایان عمرمان کجای این حوزه و کجای این مسیر علمی قرار داریم؟

به تبع این مطلب نکته‌ای که باید اشاره کنم این است که ایشان فقط به فکر تربیت و تقویت علمی خودش نبود، دنبال این بود که تحول و مسیر جدیدی مطابق با نیازهای زمان برای حوزه باز کند که این نکته بسیار مهمی است.

ما بزرگانی را در حوزه علمیه قم داشتیم با این که مراتب علمی بسیار بالایی پیدا کردند لکن به فکر اینکه یک مسیر تحول جدیدی در حوزه ایجاد کنند نبودند! اما ایشان از افرادی بود که واقعاً دنبال این بود مطابق با نیاز زمان طلبه‌ای که آشنایی با علوم انسانی هم داشته باشد تربیت شود تا علوم انسانی را از دل متون اسلامی استخراج کند و این یک فکر و ایده بسیار مهمی بود که فضلای قوی در حوزه تربیت شوند که بتوانند اسلام را با توجه به مکاتب الحادی فراوانی که وجود دارد بشناسند، تحقیق کنند، مسلط بر مبانی فلسفه غرب، جامعه‌شناسی و روانشناسی غربی باشند تا بتوانند موضع دین و اسلام را استخراج کرده و بیان کنند. این بسیار کار عظیم و مهمی است و از هر کسی ساخته نیست.

نکته دیگر آن‌که یکی از ویژگی‌های خاص ایشان مقابله با التقاط و اسلام‌شناسی‌های ادعایی است، من یادم هست در همان اوایل انقلاب ایشان جلساتی را داشتند و با افرادی که مدعی اسلام شناسی بودند و اسلام‌شناسی را با انتشار کتاب در دانشگاه‌ها ترویج می‌کردند، در حالی که بسیاری از مبانی آنها مطابق با واقع نبود! ایشان با چه حساسیتی و با چه غیرت و جدّیتی با این افکار مقابله می‌کرد. بعد از پیروزی انقلاب و بعد از ارتحال امام خمینی(رضوان الله علیه) هم باز می‌بینیم ایشان در مقابله با افکاری که با متن اصلی دین سازگاری نداشت، خیلی محکم و مقاوم حضور داشت و این ویژگی هم بسیار مهم است.

ما طلبه‌ها نباید فقط به فکر درس خواندن و درس گفتن و کتاب نوشتن باشیم، طلبه باید نگهبان دین باشد، باید ببیند چه فکر و اندیشه باطلی در جامعه می‌آید، آن را بشناسد و واقعاً‌برای رضای خدا با آن مقابله کند.

ویژگی مهم دیگر ایشان دفاع از انقلاب و حمایت از رهبری معظم انقلاب بود، اگر ما برگردیم به ایام ارتحال امام، در آن ایام بزرگان قم، اعاظم و مراجع از رهبری معظم انقلاب حمایت کردند و بحمدالله این هم یکی از اسناد افتخار حوزه است اما یکی از شخصیت‌هایی که حضور جدی در حمایت از ولایت فقیه داشت این شخصیت بزرگوار بود.

مرحوم والد ما(رضوان الله تعالی علیه) هم در این جهت بسیار تلاش کردند که یک وقتی باید تمام این حمایت‌ها دقیقا بررسی و بیان دقیق شود. مرحوم والد ما قدم‌های بسیار بزرگی را در حمایت از رهبری معظم انقلاب و تثبیت و تقویت رهبری ایشان برداشتند که من باید یک وقتی مفصل در این زمینه توضیح دهم، اما مرحوم آقای مصباح هم در این جهت نقش بسزایی داشت و تا آخر هم نسبت به این عقیده پایدار ماند.

رضوان خدا بر ایشان و بر همه شخصیت‌های علمی و انقلابی که در این حوزه به وجود آمده‌اند و حوزه علمیه قم و تاریخ حوزه را به وجود خودشان مزیّن کردند و سند افتخاری برای حوزه و روحانیت شدند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته


برچسب ها :

آیت الله فاضل لنکرانی آیت الله مصباح یزدی رحلت آیت الله مصباح یزدی مقابله با التقاط حمایت از رهبری دفاع از انقلاب زمان شناسی نیاز شناسی