درس بعد

بحث اخلاقی: اهتمام بر حفظ و گسترش انقلاب اسلامي

درس قبل

بحث اخلاقی: اهتمام بر حفظ و گسترش انقلاب اسلامي

درس بعد

درس قبل

موضوع: مباحث اخلاقی


تاریخ جلسه : ۱۳۹۰/۱۱/۱۹


شماره جلسه : ۱۶

PDF درس صوت درس
چکیده درس
  • بحث اخلاقی: اهتمام بر حفظ و گسترش انقلاب اسلامي

دیگر جلسات
بسم الله الرّحمن الرّحيم

الحمدلله ربّ العالمين و صلّي الله علي سيّدنا محمّد و آله الطّاهرين

موضوع بحث: اهتمام بر حفظ و گسترش انقلاب(19/11/1390)


ولو اينكه شب گذشته در خيابان چهارمردان كه هر سال جشن پيروزي انقلاب گرفته مي‌شود، صحبت مفصلي را به مناسبت دهه فجر داشتيم، حالا براي اينكه در درس نیز این وظيفه انجام شود به مطالبی اشاره می‌‌کنیم.

اين دهه مبارك فجر كه دهه پيروزي انقلاب است بايد ما روحانيّون را نسبت به عظمت انقلاب، امام و عظمت خود اسلام بيشتر به فكر وادار كند.

اولاً‌ به بركت انقلاب؛ اسلام چقدر گسترش پيدا كرد، زواياي اسلام چقدر باز شد، پرده‌ها از اسلام چقدر كنار رفت.

از خرمن‌ها خاك و غباري كه بر اسلام گرفته شده بود و در حكومت طاغوت و حكومت‌هاي گذشته‌اي كه در ايران بود، مدفون شده بود و اساساً بگوئيم أصلاً در هزار سال بعد از حكومت أميرالمؤمنين(ع) اسلام مدفون شد، که تا زمان پيروزي انقلاب، اين اسلام مدفون بود و انقلاب آمد اين اسلام را احياء كرد، اين اسلام را بيرون آورد و زنده كرد.

حقايق اسلام، قرآن و مكتب اهل‌بيت به صورت گسترده هم در كشور مطرح مي‌شود و هم در دنيا مطرح مي‌شود و واقعاً اين بيداري اسلامي كه امروز ما در دنيا مشاهده مي‌كنيم، ترديد نكنيم كه برخواسته از همين قيام است. آنها هم ياد گرفتند. سي سال گذشته بالأخره شنيدند اسلام چه قدرتي دارد، شيعه چه قدرتي دارد، قرآن چه قدرتي دارد، و مبارزه با ظلم وظيفه يك انسان است. بالأخره تمام اينها را ياد گرفتند و الحمدلله امروز به اينجا رسيده است.

ما روحانيّون واقعاً بايد نسبت به حفظ انقلاب، گسترش انقلاب، توجه به ابعاد اسلام، بيشتر زحمت بكشيم. باید هر چه تلاش علمي بيشتر كنيم براي معرفي كردن اسلام، كه امروز تمام دنيا دنبال اين هستند كه ببينند اسلام چيست؟ اهل‌بيت چه گفتند و شيعه چيست؟ مهدويّت واقعي چيست؟ دنبال اين حقايق هستند.

ما بايد خودمان را مجهزتر كنيم، البته حالا در كشور ما كه سي و چند سال است بحمدالله اسلام حكومت دارد، در كنار نقاط مثبت بسيار بسيار فراواني كه به بركت اين انقلاب حاصل شده، امروز ما استقلال داريم، عزّت داريم، امروز ديگر آن اهانت‌هاي ذليلانه‌اي كه به قول امام بزرگوار(رضوان الله عليه) به بالاترين شخصيت‌هاي اين كشور مي‌كردند و كسي هم جوابگو نبود، نيست. امروز برنامه ريزي براي كشور به دست خودمان است، امروز راه براي گسترش دانشگاه‌ها، حوزه‌ها، مراكز علمي ما باز است و الحمدلله هر روز هم اختراعات و ابتكارات را مشاهده مي‌كنيم. اينها واقعاً جاي شكر دارد. البته در كنارش تهديدها وجود دارد، توطئه‌ها وجود دارد، تهديدهاي خارجي وجود دارد، انحراف‌هاي داخلي خيلي ريشه‌دار هم وجود دارد كه ما بايد مراقب اينها باشيم.

ضربه‌ و اثر انحراف‌هاي داخلي ريشه‌دار، از اين تهديدهاي خارجي به مراتب بيشتر است. چه انحرافي از اين بالاتر كه امروز گروهي در اين مملكت، در بين مسئولين اين مملكت معتقد باشند انقلاب، نيازي به روحانيّت ندارد. چه انحرافي از اين بالاتر؟! چه جفايي ح9 اسلام چقدر باز شد، پرده‌ها از اسلام چقدر كنار رفت.

از خرمن‌ها خاك و غباري كه بر اسلام گرفته شده بود و در حكومت طاغوت و حكومت‌هاي گذشته‌اي كه در ايران بود، مدفون شده بود و اساساً بگوئيم أصلاً در هزار سال بعد از حكهند به مردم بگويند كه ما داريم براي شما كار مي‌كنيم، بلكه دنبال حذف روحانيّت هستند. اگر اين توطئه را ما نفهميم، چه بسا حالا نشود براي مردم عادي اين مسئله را خيلي بيان كرد ولي ما بايد اين قضايا را بفهميم، بايد بفهميم و فريب اين را نخوريم كه اگر يك كسي گفت ولايت فقيه كذا و كذاست، اين واقعاً راست مي‌گويد، واقعاً هم تابع ولايت فقيه است، نه اينطور نيست. تاريخ نشان داده اينگونه اشخاص چه ضرباتي را زدند و الآن هم براي آينده خواب‌هايي را ديدند و برنامه‌هايي را تنظيم كردند.

متأسفانه امروز افرادي در بين مسئولين هستند كه تصريح كردند اسلام 1400 سال پيش به درد حالا نمي‌خورد، با بي‌حجابي و بي‌بند و باري موافقند، حالا به عناويني كه هست. خودشان با استدلال‌هايي كه دارند. خودشان را در فهم اسلام آشناتر از ديگران مي‌دانند.

مرحوم والد ما(رضوان الله عليه) شش سال پيش فرمود علّت مخالفت اينها با مرجعيّت اين است كه مي‌گويند ما خودمان مستقيماً با امام زمان رابطه داريم و چه نيازي به وكلا داريم؟! منتهي حالا يك مقداري پرده‌ها كنار رفته و حقايق روشن شده است. ما بخواهيم اسلام و انقلاب‌مان را حفظ كنيم، كه واقعاً هم حفظ انقلاب فقط و فقط بر محور اسلام است و محوريّت اسلام هم فقط و فقط بر محوريّت روحانيّت و مرجعيّت و در رأسش هم ولايت فقيه است.

ما غير از اين، فرمول ديگري نداريم، ولي دارند براي ما فرمول‌هايي درست مي‌كنند و دنبال مي‌كنند. بالأخره بايد خيلي مراقبت كنيم، انقلاب‌مان را حفظ كنيم، هر سال كه به پيروزي انقلاب مي‌رسيم اميد ما نسبت به انقلاب بيشتر شود، اميد مردم را غني‌تر كنيم، اما اين اميد دادن نبايد خود ما را از انحراف‌ها و توطئه‌ها غافل كند. اميدوارم كه حالا در راهپيمايي22 بهمن همه‌ي آقايان حضور جدي پيدا كنند.

مرحوم والد ما در سه راهپيمايي مقيّد بودند شركت كنند، حتي راه هم كه نمي‌توانستند بروند، داخل ماشين مي‌نشستند و شركت مي‌كردند. يكي راهپيمايي در شهادت حضرت زهرا(سلام الله عليها) بود، يكي هم در روز قدس و يكي هم در 22 بهمن. اين سه راهپيمايي را ايشان خيلي مقيّد بودند.

إن شاء الله همه ما نیز حضور پيدا مي‌كنيم و وظيفه خودمان را انجام مي‌دهيم.

و صلي الله علي محمد و آله الطاهرين

برچسب ها :


نظری ثبت نشده است .